≡ Menu

What's In My Basket?

I’m participating in the What’s in your Basket? round-up at Rachel’s Food Maven Blog. There’s still time left to participate if you’re interested (you have until January 25th to post). Now for my grocery purchases.

I went to two grocery stores. The first store I went to was Caputo’s Fresh Market. I’ll list what I bought under each picture.

Grocery Purchases

  • 12 Granny Smith Apples (for pie and crumble)
  • 2 mangoes
  • 4 pears
  • 2 Navel Oranges
  • 1 bunch bananas (5)
  • 4 pints blackberries
  • 11 kiwis (green)
  • 1 lb. bag Bunny Luv Organic Carrots
  • 16 oz. package white mushrooms

Grocery Purchases

  • 1 large cabbage (weighs over 6 lbs)
  • 3 white onions
  • 2 red onions
  • 3 stalks lemongrass (cheapest item, only 16¢)
  • 1 medium sized hunk of fresh ginger
  • 2 handfuls worth of Thai Chile Peppers
  • 3 jalapenos
  • 1 bunch fresh rosemary
  • 2 green peppers
  • 3 sweet potatoes
  • 6 heads of garlic

Grocery Purchases

  • 4 lemons
  • 6 limes
  • 2 celery
  • 6 bunches of green onions
  • bean sprouts (used them yesterday in VwaV’s Brooklyn Pad Thai)
  • 1 bunch curly parsley (between the bean sprouts and cilantro)
  • 3 bunches cilantro

The second store I went to was Whole Foods.

Grocery Purchases

  • walnuts (bulk, half-pound)
  • slivered almonds (bulk, three-quarters of a pound)
  • blanched peanuts, salted (bulk, three-quarters of a pound)
  • 9-oz. container dried blueberries (most expensive item, $9.99 but worth it. I use it in homemade granola)
  • 2 cans Muir Glen Stewed Tomatoes (I use this brand because they do not contain high-fructose corn syrup. I also used two $1/1 coupons. Thanks to my Mom for sending me her extra coupons!)
  • 4 cans 365-Brand organic black beans
  • 4 cans 365-Brand organic chickpeas
  • 96 oz. jug 365-Brand orange juice
  • 1 package Bionaturae organic linguine
  • 4 cans 365-Brand organic tomato paste
  • 1 package chives (I had the hardest time finding chives so I had to buy them here…the ones in my Chia Herb garden aren’t ready yet)
  • Smart Deli “Bologna” (Thanks to Jody at VegChic for the link to a $1/1 coupon. Rob picked this out as he likes to eat sandwiches and I don’t.)
  • 3 packages 16 oz. White Wave Organic Extra Firm Tofu (I tried WF’s brand tofu and hated it. I miss Panda Tofu which was local to Metro Detroit. I haven’t found a locally made tofu yet in Chicagoland so this is the only tofu I can find that I like.)
  • 2 cartons 32 oz. 365-Brand Organic Vegetable Broth
  • 1 pint Soy Delicious Peanut Butter Zig Zag (had a $1/1 coupon, this is one of Rob’s favorites)
  • 1.5 quart Chicago Soy Dairy – Chocolate Chip Cookie Dough “ice cream” (This stuff is freakin’ delicious! My personal favorite is the mint chocolate chip but we bought that the last two times. Had to mix things up a bit! LOL)

Grand Total: I spent $46.30 at Caputo’s and $65.30 at Whole Foods for a grand total of $111. 60. I don’t know how I managed to have both totals end in 30¢. If you shop at Whole Foods, don’t forget to bring bags with you. They will credit you 10¢ for each bag re-used.

Hope you have a wonderful day!!! 😀

Comments on this entry are closed.

  • Aurora's Mom January 22, 2007, 3:27 pm

    Wow Emmy! You must have HUGE fridge ;o)

    Are nuts expensive where you live? If I bought bags that size they would probably cost $10.00 each.

    Do you usually plan a menu for the week of what you’re going to make each day?

  • Nikki January 22, 2007, 4:05 pm

    Your shopping looks like my shopping!

  • bazu January 22, 2007, 4:15 pm

    I really enjoyed peaking in on your groceries, Emmy! If I go shopping before the 25th, I will definitely participate in this blog event. I am jealous of all your fresh produce. And I’ve always wanted to try that cookie dough ice cream, but it’s not distributed in my neck of the woods. :-l

  • veganruthie January 22, 2007, 4:29 pm

    Yum, yum 🙂 I probably should have taken several pictures of mine instead of just one huge one! 🙂 You can’t see all my yummies.

    To answer your question, I’m not sure about Hansen’s root beer. Russell is introducing me to the world of natural root beer! It’s helping me wean myself off my Diet-Dr.-Pepper-a-Day habit. So far, my favorite is Natural Brew, which we like more than Virgil’s (sorry!) 🙂 We get it for 4/$2.50. We also like Blue Sky, which we can usually get for about the same price. This Hansen’s was on sale, ($0.39 a can), so Russell suggested we get it. 🙂 We’re saving it for a special occaision… (like when my plates arrive!) so I’ll let you know how it is after that.

  • Diann January 22, 2007, 8:07 pm

    Nice purchases! I wish I could get some of the Panda tofu. I love WF brand because our local is not so good.

    Do you have unripe Thai peppers? I thought they were supposed to be red. Is there a green variety? There’s so many peppers down here I’m getting confused!

    The green onions look huge, and I’m going to have to break down and get some of the dried blueberries.

  • mikaela January 22, 2007, 8:45 pm

    That produce looks fantastic! I definitely see a green theme there with the apples, pears, limes, celery, etc. 🙂

  • judy January 23, 2007, 11:42 am

    Looks like a lot of great stuff.

    Sounds like I am shopping at the wrong store; my local grocery only credits me 2 cents per re-used bag. Not that I have a Whole Foods here anyway…

  • Kati January 23, 2007, 2:42 pm

    Yum – it looks like you’re going to be having some good meals this week. I’m rethinking posting some of my groceries on my blog…I may just fess up to how much I spend after all!

    Don’t you just love the Temptation? It really does live up to its name.

    And the 10cent bag credit is the one thing I like about Whole Foods – especially since I go there just about every day!

  • Dori January 23, 2007, 5:06 pm

    WoW! I want your basket. 🙂

  • johanna3 January 24, 2007, 7:50 am

    i love to see what you buy!

  • vegandiva January 24, 2007, 1:39 pm

    Hi Aurora’s Mom 😀 How are you? Yeah the fridge in our rental condo is quite large. In fact, it’s ridiculous in size compared to the rest of the kitchen. The kitchen is a small galley-style kitchen and the fridge sticks way out past the counters. The door from the garage enters right into the kitchen but with the large fridge, the door doesn’t open all the way. There is a large felt pad stuck to the fridge so the doorknob doesn’t dent the fridge when you open the door from the garage. Crazy, huh?

    Nuts can be expensive but I find you have to pay a little more for good quality nuts. Depending on the nuts, they tend to range in price from $2 (peanuts) to $8 a pound (walnuts, almonds). Cashews tend to be even higher than that. I sometimes use nuts from Trader Joes which tend to be cheaper than Whole Foods but I’m not crazy about all of them.

    I do plan a weekly menu. 🙂 It helps me be more organized when we go grocery shopping (Rob always goes grocery shopping with me). It also helps me figure out lunches for the week too based on foods that I know we will have leftovers from. Rob makes some meal requests too which helps with the planning. I usually try to make a mixture of tried and true recipes and a few new recipes. Do you plan your meals ahead of time too?

    Nikki, yay! I think it’s safe to say we both have great tastes in food. LOL

    Bazu, oh the cookie dough ice cream is great! If you’re ever near Chicagoland, stop over for some 😀 I always keep some sort of Chicago Soy Dairy ice creams on hand. My parents love it too! When I lived in Michigan, they would request I pick some up for them when I went to Whole Foods.

    Ruthie, I’ve never heard of Natural Brew before. I’m going to keep an eye out for it. Let me know the Hansens is. Did you get your plates yet?

    Diann, I think there are both red and green varieties. They are tasty though, whatever the color. LOL The dried blueberries are really good and I always end up snacking on them while I make granola.

    Thanks Mikaela…. yeah, it is a green theme….I can’t wait for summer produce when there will be a rainbow of colors 🙂

    Judy, well 2¢ is better than nothing 🙂

    Kati, yeah, it’s always a bit scary thinking about how much one spends on groceries. We love that soy ice cream, except the green tea flavor. I just didn’t care for that one.

    Dori, awww thanks 🙂

    Thanks Johanna. Hope you’re feeling better!!!

  • S January 24, 2007, 8:38 pm

    Hi, again! For tofu, have you tried Mitsuwa in Arlington Heights?

  • midwestvegan January 26, 2007, 7:04 am

    Wow – that’s quite a take for only $111. I love seeing what groceries everyone is buying and I’m envious at the great prices people are getting. Prices are higher in this area because we’re a captive audience (no other options). It’s still fun to see what everyone else is buying. Thanks for sharing.

  • vegandiva January 26, 2007, 7:07 am

    Hi S! We just heard about Mitsuwa from one of Rob’s co-workers. I’m very anxious to try it. Thanks for link to their website. I hope I can find some good locally made tofu there 🙂 We also have the Super H Mart you recommended on list our of places to go as well.

  • Aurora's Mom January 26, 2007, 9:00 am

    I definitely try to plan meals ahead of time, and to sit down and make a shopping list. I have a few “stand-by” meals which I always try to have on hand, in case I forgot to plan something for a particular night. Monday night is usually taco/quesedillia night, Wednesay is pasta night, and on weekend we have pizza/burgers..I have two kids who tend to like to eat the same things repeatedly!

    I wish we had a Trader Joe’s near us. I don’t know if they have them in Canada tho. The only Whole Foods I know of is in Toronto, which is too far for me to go on a regular basis.